Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2023-05-26 11:12:46

Haftalık makro bülten

28 Mayıs'ta 13. Cumhurbaşkanı belirleniyor

28 Mayıs Pazar günü Türkiye, 13. Cumhurbaşkanı'nı seçecek. İlk turda en çok oy alan mevcut Cumhurbaşkanı ve Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yarışacak. İlk turda Erdoğan %49,52, Klıçdaroğlu %44,88 oy almıştı. Seçim sonrasında Ata İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Oğan, Erdoğan'ı destekleyeceğini, Memleket Partisi adayı İnce, her hangi bir adayı desteklemeyeceğini açıkladı. Ata İttifakı partileri, Adalet Partisi ve Zafer Partisi Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğini açıkladı. Seçim belirsizliği 2023 yılına damgasını vurdu dersek yanlış olmayacaktır. Özellikle son 1 aylık süreçte seçime dair yapılan açıklamalar, anketler ve ilk tur seçim sonuçları endeks üzerinde fazlasıyla etkili oldu. Seçim öncesinde anketlerde Millet İttifakı öne çıkmış, Ortodoks politikaya geçiş olabileceği algısı ile yabancı yatırımcı sayısı artarak bankacılık payları 8 – 12 Mayıs haftasında en çok yükselen sektör olmuştu. Seçim sonuçlarında ise Cumhur İttifakının milletvekili sayılarında öne çıkması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz indirimlerine devam mesajları ile bankacılık sektörü paylarında para çıkışları hızlanırken, en çok değer kaybeden sektör de birinci tur seçim sonuçları ardından bankacılık oldu. Endeks tarafında seçim sonrasındaki süreçte, sanayi sektörü yatay seyirde hareket ederken para ve maliye politikalarındaki belirsizlik ile seçimlerin ikinci tura kalması en çok bankacılığı etkilemiş, bankacılık sektörü paylarının endeksteki ağırlığının yüksek olması da endeksi 200 g HO olan 4.400’lü seviyelere kadar geri çekti. Seçimin tamamen sonuçlanması ve piyasanın en çok sevmediği durum olan belirsizlik ortamının kalması ile temel ve teknik analizin ön plana çıkarak rasyonel hareketler ile endeksin hareket etmesini bekliyoruz.

Türkiye'de büyüme verisi açıklanacak

Türkiye'de 31 Mayıs Çarşamba günü büyüme verisi açıklanacak. Beklentiler yıllık bazda büyüme verisinin %3,50 olacağı yönünde. Yıllık bazda büyüme halen güçlü iç taleple pozitif seyrederken, kurla birlikte cari açıktaki artış ve kamu harcamalarındaki artış büyümeyi baskılayabilir.

ABD'de istihdam verileri açıklanacak

Geçtiğimiz günlerde Fed’in son toplantısına ait tutanaklar yayımlandı. Toplantıda hatırlanacağı üzere Fed Başkanı Powell ile (şahin) Fed Karar Metni (Güvercin) arasındaki tezatlık piyasalarda belirsizlikleri artırmıştı. Tutanaklara baktığımızda ise Fed’in faiz kararının çok bilinmeyenli denkleme dönüştüğünü söyleyebiliriz. Çünkü Fed'in son toplantısına ait tutanaklar, bazı Fed yetkililerinin daha fazla faiz artışının gerekli olabileceğini, bazılarının ise bunun gerekli olmayabileceğini düşündüğünü ortaya koydu. Tutanaklarda enflasyonun hala yüksek olduğu, faiz artışlarının resesyona yol açabileceği vurgusu da yapıldı. Artırılan faizleri neticesinde bankaların yatırımcıların borçlanma araçlarını karşılayamaması nedeniyle iflaslarını/zor duruma düştüklerini fazlasıyla izledik. Mali krizin etkileri ardından ortaya daha da fazla çıkan endişeler ardından akıllardaki kısa vadeli soru ise ABD temerrüde düşecek mi? Borç limitine dair ABD Başkanı ile Temsilciler Meclisi Başkanı görüşüp ‘toplantı iyi geçti’ deseler de toplantılarda sonuca varılamıyor. ABD’deki faiz, enflasyon, borç limiti, temerrüt karmaşaları piyasalarda risk iştahını düşürüyor. Ayrıca yılın ikinci yarısında daha güvercin bir Fed beklenmesine rağmen istihdam tarafındaki güçlü seyrin sürmesi ile büyüme verisinin beklenin üstünde kalması faiz artırım ihtimallerini güçlendiriyor. Haftaya açıklanacak Tarım Dışı İstihdam verilerinin güçlü gelmesi iç talebe bağlı enflasyonu baskılayabilir. İşsizlik maaşı başvurularının beklenti altı gelmesi ve istihdamdaki yukarı yönlü seyir ardından Fed'in önümüzdeki ay faizi sabit bırakma ihtimalini azaltırken, faiz artırım ihtimali anketlerde %40'a yükseldi.

Kaynak İnfo Yatırım

Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 hissearz.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.