Günün gelişmeleri

Dün yurtiçinde veri akışı sakindi.  TCMB, Katar  Merkez Bankası ile olan swap anlaşmasının 3 yıl daha uzatıldığını açıkladı.

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde veri akışı sakindi.  TCMB, Katar  Merkez Bankası ile olan swap anlaşmasının 3 yıl daha uzatıldığını açıkladı. 2018 Ağustos ayında  ilk imzalanan anlaşmanın 3 yıllık süresinin dolmasıyla imzalanan anlaşmada 15 milyar dolar olan swap imkanı yükümlülüğü de aynen korundu. Aslında bu anlaşma ile Türkiye’ye yeni para girişi olmayacak sadece 15 milyar dolar olan ve vadesi gelen swap yükümlülüğünün süresi 3 yıl uzatılmış oldu.  Usd/Try bu anlaşmanın iyimserliği ile bir miktar geri çekilirken bu düşüşlerin kalıcı olacağını düşünmüyoruz. İlk sonuçlara göre Biontech aşısının Omikron varyantı için kısmi koruma sağladığı  haberleri  küresel borsalarda sert alımların yaşanmasını sağlarken BİST100 endeksi de rekora koşmaya devam etti. BİST100 endeksi dünü % 2.78 değer kazancı ile 1.981 puandan tamamlarken işlem hacmi 42.1 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. BİST100’de kritik seviyemizin bugün 1970 olduğunu ifade edelim. Bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece yükseliş eğilimine ve yeni rekorlarına devam edebilir. 1970 seviyesinin kırılması halinde düşüşler gerçekleşebilir. Usd/Try kuru ise bir süredir 13.85 seviyesini kırmaya çalışsa da başarılı olamıyor. Merkez Bankası’nın da bu seviyede 2 kere müdahale etmesi bu seviyeyi oldukça önemli hale getirmekte. Dün kurda  yaşanan geri çekilmenin devam edip etmeyeceğini rakamlarla takip edeceğiz. 13.45 önemli bir destek bölgesi bu bölge kırılır ise düşüşler 13.10 seviyesine kadar sürebilir. Ancak 13.45 seviyesinin üstünde tutunursak tekrar zirveyi zorlayabiliriz. Kurda kısa vadeli geri çekilmeler yaşansa da yükseliş eğiminin devam edeceğini ve yıl bitmeden yeni tarihi zirveler yaşayacağımızı düşünüyoruz.

ABD:  Dün ABD’de veri akışı sakindi. Gözler ABD’den açıklanacak enflasyon ve faiz kararına çevrilmiş durumda. Cuma günü açıklanacak enflasyon ve 15 Aralık’ta gelecek faiz kararı piyasaların yönünü belirleyecektir. Kısa vadede şimdilik piyasalar sakin seyrederken verileri bekliyor. Dolar endeksi  96.10 seviyelerinde yataylığını sürdürmekte. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise sınırlı yükselişle % 1.4660 seviyesinden işlem görmekte. Ancak ABD borsaları dün sert bir yükseliş gösterdi. İlk sonuçlara göre Biontech aşısının Omikron varyantı için kısmi koruma sağladığı  haberleri  ABD endekslerinde de pozitif iyimserliği artırdı ve endeksler günü pozitif tamamladı. Bu iyimserliğin bugün devam edip etmeyeceğini izleyeceğiz. Dün ABD Başkanı Biden ile Rusya Başkanı Putin video konferans yöntemiyle gerçekleştirdikleri görüşme sonrası ABD tarafından yapılan açıklamada Biden’ın, Rusya'nın Ukrayna'da askeri gerilimi artırması durumunda ABD ve müttefiklerinin güçlü ekonomik ve diğer önlemlerle yanıt vereceğini açık şekilde dile getirdiği ifade edildi. Bu görüşme sonrası  jeopolitik risklerin artmasına paralel altın fiyatlarında küçük bir artış yaşanırken ons altında görüşümüz değişmedi. Yükselişler satış fırsatı olmaya devam ediyor ve küresel bazda  güçlü doların egemenliği sürmekte.

Bugün ABD’de Enerji Bilgi İdaresi tarafından haftalık ham petrol stokları açıklanacak. Stokların 1.5 milyon varil azalması bekleniyor. Son dönemde yüksek seyreden enerji fiyatları enflasyonist gelişmeleri hızlandırmıştı. Ülkelerin bu durumdan rahatsız olması ABD,Çin, Japonya gibi ülkelerin gerekirse açıktan petrol satışı yapabileceklerini belirtmesi şimdilik petrol piyasasını yatıştırmıştı. Gelecek veriler petrol fiyatlarında  hareketliliği artırabilir. Akşam saatlerinde de  ABD’de 10 yıllık tahvil ihalesini takip ediyor olacağız. Borçlanmaya gelecek talep ve hangi faizden gerçekleşeceği önümüzdeki döneme ilişkin sinyal verebilir.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde  ZEW ekonomik güven endeksi beklentilerin üzerinde 26.8 puan olarak açıklanırken son 2 aydır güven endeksinde toparlanma yaşanıyor. Almanya’dan gelen  ZEW ekonomik güven endeksi de benzer şekilde beklentilerin üzerinde 29.9 puan olarak açıklandığımı izledik. Euro Bölgesi’nde 2021 yılının 3. çeyreğine ilişkin büyüme verisi ise beklentiler dahilinde  % 2.2 olarak gerçekleşti. Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Slovakya Merkez Bankası Başkanı Peter Kazimir, gelecekte ECB'nin en önemli politika araçlarından birinin Varlık Alım Programı (APP) olacağını söylerken 2022 Marta ayında Pandemi Acil Alım Programı (PEPP) sona ermesiyle birlikte APP’nin önem kazanacağını belirtti. Peter Kazimir, enflasyonun beklentileri aşabileceği ortamda APP ile varlık alımları konusunda uzun vadeli taahhütlerde bulunmamak, taahhütleri kısa tutmak gerektiğini vurguladı. Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Katma Değer Vergisi (KDV) kurallarının değiştirilerek, iklim değişikliğiyle mücadele, halk sağlığı ve dijital dönüşümle ilgili mal ve hizmetlerdeki oranların azaltılmasında uzlaşı sağladığını açıkladı. Dün Eur/Usd paritesinde  hafif satıcılı hareketler görülürken bu düşüş eğiliminin devamını bekliyoruz. Eur/Try ise TCMB ile Katar Merkez Bankası’nın swap imkanı yükümlülüğünü 3 yıl uzatması ile bir miktar geri çekilirken yükseliş eğiliminin devam ettiğini söyleyebiliriz. Avrupa borsaları ise hem Omikron varyantının Biontech aşısına karşısında etkili olamayabileceği beklentileri hem de AB ülkelerinin KDV indirimlerinde uzlaşması haberiyle yükseliş yaşadı.

Bugün Euro Bölgesi’nde  Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde ‘nin konuşması takip edilecek.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1970 seviyesinin altında önce 1952 ve arkasından 1944 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1994 direncinin kırılması halinde önce 2010 ve arkasından 2035 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 2200 seviyesinin kırılması halinde önce 2220 ve arkasından 2248 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 2070 desteğinin altında önce 2051 ve arkasından 2022 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 13.45 seviyesinin kırılması halinde önce 13.15 ve arkasından 12.90 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 13.68 direncinin üzerinde önce 13.88 ve arkasından 14.25 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1784 seviyesinin altında önce 1777 ve arkasından 1766 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1792 direncinin kırılması halinde önce 1802 ve arkasından 1812 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#AVHOL - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 50 milyon TL’den 120 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı

#CCOLA - Yurtdışında 750 milyon dolara kadar borçlanma aracı ihraç edilmesine karar verildiği açıklandı.

#ASELS  - Şirket ile SSB arasında toplam 700 milyon TL ve 85 milyon dolar bedelle Elektronik Harp Projesi Sözleşmesi imzalandığı açıklanırken, teslimatların 2024 - 2026 tarihleri arasında gerçekleşeceği açıklandı. Şirketin yurtdışında bir şirket satılacağı haberleri sonrasında şirket tarafından böyle bir durum olmadığı haberi çıkaranlar hakkında hukuki sürecin başlatılacağı medyada yer aldı.

#COSMO - Yönetim Kurulu Başkanı’nın istifa ettiği ve Yönetim Kurulu Başkanlığına Murat Vay’ın atanmasına karar verildiği açıklandı.

#DGGYO - Şirket portföyünde yer alan Doğuş Center Etiler gayrimenkulünün Getir firmasına satışına ilişkin görüşmelere başlanması sonrasında, sürecin devam ettiği açıklandı.

#DYOBY - Rekabet Kurumu tarafından şirkete verilen idari para cezasının şirkete tebellüğ edildiği, erken ödeme ile şirketin cezanın ¾’ünü ödeyeceği ve yasal hakların kullanılacağı açıklandı.

#EREGL - North America Ltd. tarafından Şirket aleyhine açılan 8,7 milyon TL tutarlı tazminat davasında, Mahkemenin 8 Şubat’a ertelendiği açıklandı.

#KOZAL - Şirketin Çanakkale Merkez’de yapılması planlanan Karapınar Altın Gümüş Madeni Projesi hakkında verilen ÇED olumlu kararının Mahkeme tarafından iptal edildiği, şirketin temyiz yoluna başvuracağı açıklandı.

#KFEIN - Kırgızistan merkezli, telekomünikasyon sektöründe yazılım ürün ve hizmet sağlayıcısı olan Meir International’a yatırım yapılarak şirket ortağı olunmasına ilişkin görüşmelere başlanmasına karar verildiği açıklandı.

#IZMDC - Şirket ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığı ve arabuluculuk sürecine girildiği açıklandı.

#MAGEN - Şirketin % 100 oranında bağlı ortaklığı şekilde 10 milyon TL sermayeli Enerji Teknoloji Yazılım unvanlı şirketin kurulmasına karar verildiği açıklandı.

#PSGYO - Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler 9 - 10 Aralık’ta toplanacak.

#PKENT - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 50 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvurunun SPK tarafından onaylandığı açıklandı.

#TAVHL - Şirketin Türkiye’de işlettiği havalimanlarında Kasım ayında iç hat yolcu sayısı %38,4, dış hat yolcu sayısı %140, toplam yolcu sayısı ise %80,4 artış gerçekleşti.

#ULUUN - Söke Un’un hakim ortağı olan ve Mediterra Capital kontrolündeki Moms Kitchen International ile şirket arasında 30 Kasım’a kadar satın alınması konusunda imzalanan iyi niyet mektubunun süresinin 31 Aralık’a uzatıldığı açıklandı.

#YEOTK - Şirket tarafından Hollanda'da %100 bağlı ortaklık şeklinde yeni bir şirket kurulmasına karar verildiği açıklandı. 

#BIMAS - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 55.000 adet pay 77,50 TL fiyattan geri alındı.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Okunma