Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2024-06-11 13:13:05

Fx analizi

USD/TRY: Yurtdışında dün Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ardından Avrupa'da politik risklerin gündeme gelmesi risk iştahı üzerinde etkili oldu. Bu ortamda Dolar güçlü kalmaya devam etti. Bugün yurtdışında veri gündemi sakinken, yarın ABD'de açıklanacak kritik enflasyon verisi ve Fed faiz kararı öncesinde piyasada temkinli mod korunabilir. Dolar da gücünü koruyabilir ve halihazırda kırılgan bir görüntü sergileyen Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de baskı altında kalabilir. Yurtiçinde ise kurda son günlerde artan oynaklık bu sabah yerini biraz daha sakin bir görüntüye bırakmış durumda. Ülke risk primimizde (5 yıllık CDS) önemli bir değişim gözlenmezken, yurtdışı paritelerdeki oynaklık kur üzerinde kısmen etkili olabilir. Halihazırda TCMB'nin sıkı duruşunu koruması TL tarafında destekleyici olmaya devam ettiği söylenebilir. Dün 32,37 seviyesinden kapatan Dolar/TL'de günün geri kalanında söz konusu seviye etrafında hareketler gözlenebilir.

EUR/USD: Son açıklanan ABD verilerinin ardından Dolar güç kazandı. Diğer yandan, Avrupa Parlamentosu seçimleri sonrasında Avrupa'da politik risklerin gündeme gelmesi ile Euro baskılandı. EURUSD dün %0,3 oranında düşerek 1,0765 seviyesinden kapattı. Ek olarak, ECB Başkanı Lagarde, faiz indirimlerinin devamlılığının net olmadığı ve faizlerin tekrar sabit tutulduğu dönemler olabileceğini bildirdi ve geçen haftaki şahin geçen toplantı sonrasında temkinli duruşunu korundu. Yarın ABD'de açıklanacak enflasyon verisi ve Fed toplantısı takip edilecekken piyasa risk iştahı düşük kalabilir ki Avrupa'da siyasi gelişmeler takip edilmeye devam ediliyor. Bu kapsamda, parite 1,08 direncinin altında kalmaya devam edebilir. Aksi durumda 1,0850 bir sonraki direnç konumunda. Aşağıda ise 1,0725 ve 1,0675 sıralı destek konumunda. 

XAU/USD: Geçtiğimiz günlerde Çin'in uzun süredir devam eden altın alımlarını durdurduğuna yönelik haber akışı ve ABD'den gelen verilerle birlikte Ons Altın tarafında baskı yaşanmıştı. Dün Avrupa'da siyasi risklerin gündeme gelmesi ile kısmi tepkiye karşılaşan değerli madende yarın ABD'de açıklanacak enflasyon verisi ve Fed toplantısı öncesinde alım iştahı düşük kalabilir ve yükseliş eğilimi sınırlı kalabilir. Öne çıkan direnç 2.323 civarında. Ana direnç de 2.345 seviyesinde. Öte yandan, olası düşüşlerde 2.287 ve 2.270 sıralı destekler konumunda.


Kaynak Ziraat Yatırım

  Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 hissearz.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.