Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2024-06-24 11:16:52

Forex analizi

Türkiye

Yurt içinde; Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe ile CHP'nin ekonomi kurmaylarıyla, bugün görüşmesi bekleniyor. Bu görüşmede ele alınacak konuların, yeni vergi paketi, asgari ücret, emekli aylıkları ve enflasyon olduğu belirtilmektedir. Hafta genelinde izlenecek önemli veri akışlarına baktığımızda TCMB faiz kararı ve Gri Liste’ye yönelik beklentiler majör konular arasında yer alıyor.

Bugün gelen verilerde ,Reel kesim güven endeksi 100,50 ile eşik değer üstünde açıklandı. ekonomik veri akışı bulunmamaktadır.

Euro Bölgesi

Haftanın son işlem günü Euro Bölgesi’nde hizmet sektörü PMI endeksi haziranda 52,6'ya düşerken, imalat sektörü PMI endeksi 45,6'ya gerileyerek beklentilerin altında kaldı. Almanya imalat ve hizmet PMI verileri de beklenti altında gelmesi ile Avrupa borsaları ve pariteler baskı altında haftayı tamamladı. IMF’den gelen açıklamalarda, Euro Bölgesi’nde enflasyonun hedefe doğru gerilediğini, ECB’nin gelecek verilere göre para politikası duruşunu kademeli olarak gevşetebileceğini belirtti. Hafta genelinde Euro Bölgesi tüketici güven endeksi ve İngiltere nihai büyüme verileri takip edilecek.

Bugün, Almanya IFO güven endeksi açıklanacak.

ABD

ABD’de imalat PMI endeksi 51,7 seviyesine ulaşırken, hizmet sektörü endeksi beklentilerin üzerinde 55,1'e yükselerek Nisan 2022'den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Ülkede mevcut konut satışları, Mayıs'ta aylık %0,7 azalarak düşüşünü üçüncü aya taşırken, ikinci el piyasasındaki konut fiyatları tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.Veriler sonrası küresel dolar endeksi yükseliş sergiledi. Fed üyelerinden gelen temkinli açıklamalar, faiz indirim konusunda kafaları karıştırmaya devam ediyor.  Bugünde Fed üyesi Waller ve San Francisco Fed Başkanı Daly’in konuşmaları takip edilecek.

Bugün, ABD’de Dallas Fed İmalat Aktivite Endeksi takip edilecek.

Kaynak: Gedik Yatırım

  Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 hissearz.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.