news-details

Fx piyasalar

USD/TRY: ABD'de borç tavanın yükseltilmesiyle ilgili görüşmeler, çip üreticisi çip üreticisi Nvidia'nın güçlü finansalları, ekonomik veriler fiyatlamalarda etkili olurken, bugün Fed'in özellikle aylık bazdaki fiyat gelişmelerinin seyri kapsamında takip ettiği PCE deflatör (çekirdek dahil) nisan ayı rakamları TSİ 15.30'da izlenecek. Nisanda PCE deflatörün aylık artış hızının %0,1'den %0,3'e yükselmesi ve yıllık bazda ise %4,2'den %4,3 seviyesine hafif yükselmesi, çekirdek PCE deflatörün artış hızının da aylık bazda bir önceki aya benzer şekilde %0,3 seviyesinde gerçekleşmesi ve yıllık bazda da bir önceki aya benzer şekilde %4,6 seviyesinde gelmesi bekleniyor. Bu haftaki primi %1'e yaklaşan ve bu sabah hafif düşüş sergileyen Dolar endeksinde (DXY), söz konusu veri hafta kapanışında belirleyici olabilir. ABD'de ayrıca dayanıklı mal siparişleri ile Michigan tüketici güven endeksi de oynaklık yaratabilir. Yurtiçi tarafta ise dün TCMB toplantısı takip edildi. TCMB politika faizini beklentilere paralel %8,50 seviyesinde sabit tuttu. Bugün, Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi öncesinde veri gündemi sakin. Fiyatlamalar tarafında ise bankalararası kurda bu sabah, dünkü kapanış seviyesi olan 19,94'ün hafif üzerinde hareketler gözleniyor.


EUR/USD: ABD'de borç limitinin yükseltilmesiyle ilgili dün yapılan görüşmelerde ilerleme kaydedildiği gözlendi. Kısa süre içinde anlaşmaya varılırsa, meclis oylaması Hazine Bakanı Janet Yellen'ın bakanlığın nakdinin bitebileceğini söylediği tarih olan 1 Haziran'dan önce onaylanabilir. Borç tavanına ilişkin olumlu haber akışı takip edilirken, çip üreticisi Nvidia'nın beklentilerden daha iyi finansallar açıklamasının da destekleyici etkisi oldu. Bunun yanında ABD'de ilk çeyrek revize büyüme verisinin beklentilerin üzerinde %1,3 olarak açıklanması da pozitif bir etkendi. Dün itibarıyla önümüzdeki iki Fed toplantısı içinde çeyrek puanlık faiz artışı fiyatlanmaya başladı. Bu ortamda Dolar Endeksi (DXY) yükselişini sürdürdü ve 104,3 ile yaklaşık son 2 ayın en yüksek seviyesine tırmandı. Amerikan tahvil faizlerinde de yukarı yönlü hareket devam etti, 10 yıllık tahvil faizi %3,83'e kadar yükseldi. Bunun yanında, Euro Bölgesi'nde beklentileri karşılamayan verilerle EURUSD baskı altında kalmaya devam etti. Parite dün %0,2 oranında düşüşle 1,0725 seviyesinden tamamladı. Bugün Fed'in önemli enflasyon göstergesi olan PCE endeksi takip edilecek. Bu veri hafta kapanışında belirleyici olabilir. Paritede teknik seviyelere bakıldığında, aşağıda 1,0690 ve 1,0645 takip edilebilir. Yukarıda ise 1,0775 ve 1,0815 izlenebilir.


XAU/USD: Yükselişlerini sürdüren ABD tahvil faizi ile birlikte Dolar'daki güçlenme de sürdü. Bu da değerli maden üzerinde baskı yapmaya devam etti ve Ons Altın dünü %0,8 oranında düşüşle 1.941 seviyesinden günü tamamladı. Bu sabah ise tepki yükselişleri gözlemliyoruz. Bugün önemli enflasyon göstergelerinden PCE deflatör verisi fiyatlamalarda belirleyici olabilir. Yüksek rakamların gözlenmesi durumunda değerli madende baskı biraz daha belirginleşebilir ve 1.918 hedefi gündeme gelebilir. Ara yakın destek 1.935 seviyesinde. Öte yandan, 1.955 yakın direncinin üzerindeki bir kalıcılıkta kısmi toparlanma gözlenebilir ve 1.967 ardından 1.975 sıralı dirençler hedefe girebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım

Hibya Haber Ajansı